קולוסיאום

הקולוסיאום ברומא.

הקולוסיאום ברומא הינו מהמבנים החשובים בהיסטוריה, למרות שלא תמיד סיפק חוויות חיוביות אלא אלימות אגרסיבית בין אדם לאדם ובין אדם לחיה, נחשב הקולוסיאום למבנה ארכיטקטורי יוצא דופן הן בגודל כ 48 מטרים גובה, 186X156 קוטר והן במורכבות, 50,000 מושבים, כ 80 כניסות עם חדרים נסתרים  ורמפות אשר פועלות ע"י מכניזם שעולות ויורדות. נקודת הזמן בנבנה הקולוסיאום חשובה גם כן, בתום שליטתו של הקיסר נירו, הידוע באכזריי הקיסרים הרומים.

הקולוסיאום נבנה כאמפיתאטרון ברומא העתיקה, המבנה היה לבידור לאנשי רומא אלו נכנסו חינם לצפות בקרבות, ראוי לציין שלא רק קרבות נערכו במקום אלא גם הצגות, בדרך כלל יום הבידור היה מתחיל עם הצגה קומית ורק לאחר מכן הקרב.  בתקופה רומא העתיקה הייתה הבדלה משמעותית במעמדות, כך גם בסדריי ההושבה בקולוסיאום כאשר המעמד הגבוה היה יושב למטה ליד הרחבה והמעמדים הנמוכים יותר מעליהם, המעמד הנמוך היה יושב ממש בקצה. " לחם ושעשועים " היה משפט שגור אצל השילטון הרומי דאז, לכן בנוסף לשעשועים היו מחלקים לצופים לחמים.

הקולוסיאום החל להבנה בשנת 72 לאחר נפילתו של נירו קיסר, באזור לפני כן היה משכנו העצום של הקיסר, האצולה הרומית והסנט החליטו להחריב את משכנו שכונה " ארמון הזהב " ולבנות את הקולוסיאום. החל את הבניה הקיסר אספיאנוס, טיטוס בנו המשיך את הבניה ואחיו של טיטוס סיים את הבניה בשנת 80. יהודים כעבדים עמלו במקום, זאת לאחר דיכויו של " המרד הגדול " ביהודה.

הקולוסיאום ברומא נחנך בצורה גרנדיוזית ואלימה, 100 ימים של אלימות, קרבות והילולה, כ 9000 בעלי חיים מצאו את מותם בימים אלו, הקולוסיאום עבד באופן רצוף עד שנת 217, אז פגע במבנה ברק ונשרף, שוקם ב 238, שנים מאוחר יותר לאחר שהנצרות הפכה מדת מותרת ופופלוארית, עצרו את ההרג האכזרי בקולוסיאום עקב ערך האדם אשר קיבל תצורה שונה וההבנה שאובדן חיי אדם זה עניין רציני, אגב בנושא אובדן חיי אדם, היה משחק שנערך בעת סיום קרב בין שני גלדיאטורים, כאשר המנצח היה שואל את הקיסר ואת הקהל האם להרוג את היריב, הקהל הביע את דעתו והקיסר החליט, כל זאת ע"י הרמה או הורדה של האגודל.לאחר מכן היו המופעים מתמקדים בהריגת חיות.

הקולוסיאום סבל רבות במשך תקופת חייו הארוכה ורבת השנים, אם זה רעידות אדמה, שריפה, בזיזות, חלק מהברזלים והאבנים מהקולוסיאום שימשו לבניית מבנים שונים ברומא וכמובן התקופה המודרנית תרמה רבות להתפוררות של הקולוסיאום בצורה של רכבת תחתית ובעזרה של כ 2 מיליון תיירים בשנה. בכניסה לקולוסיאום ברומא ישנם שחקנים המחופשים לגלדיאטורים איתם תוכלו להצטלם.

כתובת הקולוסיאום ברומא :
Piazza del colosseo

זמנים של הקולוסיאום :
ימיי א עד שבת
קייץ
9:00-19:00
חורף
9:00-16:30/17:00
זמן המתנה כ 45 דקות.

דרכי הגעה לקולוסיאום ברומא :
טראם קו 3
רכבות :
קו B עד לקולוסיאום
קו A עד ל Manzoi
אוטובוסים:
117,850,810,186,175,60,75,85,87,571,271